The 12th International Conference on Information and Communication Systems (ICICS 2021)
24-26 May 2021 Valencia - Spain (Virtual)

ICICS 2021

Program

(All times in GMT)

Day 1: Monday, May 24, 2021

7:45 am - 8:15 am

Opening ceremony (on MS Teams link A)

8:15 am – 9:15 am

Keynote Addresses:

DR. ABBES AMIRA, Empowering Pandemic Response and Management Systems using AI and IoT (on MS Teams link A)

9:15 am – 10:25 am

Break

10:25 am – 11:45 am

Session 1-A: Data science and applications (on MS Teams link A)

Session 1-B: Security, Privacy, and Digital Forensics (on MS Teams link B)

11:45 am – 12:00 pm

Break

12:00 pm – 1:20 pm

Session 2-A: Data science and applications (on MS Teams link A)

Session 2-B: Security, Privacy, and Digital Forensics (on MS Teams link B)

1:20 pm – 1:30 pm

Break

1:30 pm – 2:30 pm

Keynote Addresses:

DR. JAGANNATHAN SARANGAPANI, Direct Error Driven Deep Learning for Big data Classification (on MS Teams link A)

2:30 pm – 2:45 pm

Break

2:45 pm – 3:45 pm

Session 3-A: Data science and applications (on MS Teams link A)

Session 3-B: Security, Privacy, and Digital Forensics (on MS Teams link B)

Day 2: Tuesday, May 25, 2021

8:15 am – 9:15 am

Keynote speaker: DR. PAOLO ROSSO, Talk Title: Detecting fake news and profiling fake news spreaders and conspiracy propagators (on MS Teams link A)

9:15 am – 9:30 am

Break

9:30 am – 10:50 am

Session 1-A: Internet of Things (on MS Teams link A)

Session 1-B: Software and Web Engineering (on MS Teams link B)

10:50 am – 12:00 pm

Break

12:00 pm – 1:20 pm

Session 2-A: Cloud and High Performance Computing/ Multimedia, Computer Vision and Image Processing (on MS Teams link A)

Session 2-B: AI and Machine Learning (on MS Teams link B)

1:20 pm – 1:30 pm

Break

1:30 pm – 2:30 pm

Session 3-A: Information Systems (on MS Teams link A)

Session 3-B: AI and Machine Learning (on MS Teams link B)

Day 3: Wednesday, May 26, 2021

8:00 am – 9:40 am

Session 1-A: Information Systems (on MS Teams link A)

Session 1-B: Electronics and Communication Systems (on MS Teams link B)

9:40 am – 10:00 am

Break

10:00 am – 11:40 am

Session 2-A: Information Systems/ Health informatics (on MS Teams link A)

Session 2-B: AI and Machine Learning / Natural Language Processing and Applications (on MS Teams link B)

11:40 am – 12:00 pm

Break

12:00 pm – 1:20 pm

Session 3-A: The International Symposium on Advanced Intelligent Systems for Cybersecurity (on MS Teams link A)

 

Session 3-B: The International Workshop on Future Data Science Systems/ The First International Symposium on Innovation in AgriFoodTech / International Workshop on Artificial Intelligence of Things: Architectures and Applications / Mowjaz Multi-topic Labelling Task (on MS Teams link B)

1:20 pm – 1:30 pm

Closing notes (on MS Teams link A)

 

 

 

 

 

 

 

 

ICICS 2021 Detailed Program

(All times in GMT)

Day 1: Monday, May 24, 2021

8:00 am - 8:15 am

Opening ceremony (on MS Teams link A)

8:15 am – 9:15 am

Keynote Addresses:

DR. ABBES AMIRA, Empowering Pandemic Response and Management Systems using AI and IoT (on MS Teams link A)

9:15 am – 10:25 am

Break

10:25 am – 11:45 am

Session 1-A: Data science and applications (on MS Teams link A)

Papers:

1-     Paper ID 3: Husna Sarirah Husin, Nurnasuha Amar, Aznida Abu Bakar Sajak and Mohd Sallehin Mohd Kassim “Distribution map of oil palm fresh fruit bunch using LiDAR” (9:30 am-9:50 am)

2-     Paper ID 12: Jacky Casas, Silas Berger, Omar Abou Khaled, Elena Mugellini and Denis Lalanne “Country Localisation of Twitter Users” (9:50 am-10:10 am)

3-     Paper ID 29: Argyro Mavrogiorgou, Athanasios Kiourtis, George Manias and Dimosthenis Kyriazis “An Optimized KDD Process for Collecting and Processing Ingested and Streaming Healthcare Data” (10:10 am-10:30 am)

4-     Paper ID 36: Alex Kaplunovich “Automatic Hyperparameter Optimization for Arbitrary Neural Networks in Serverless AWS Cloud” (10:30 am-10:50 am)

 

Session 1-B: Security, Privacy, and Digital Forensics (on MS Teams link B)

Papers:

1-     Paper ID 5: Jun Li, Hongyan Wang, Xueying Qiu, Lingchen Li and Xiaonian Wu “Integral analysis of GRANULE and ESF block ciphers based on MILP” (9:30 am-9:50 am)

2-     Paper ID 10: Sofiane Hamrioui and Samira Bokhari “A new Cybersecurity Strategy for IoE by Exploiting an Optimization Approach” (9:50 am-10:10 am)

3-     Paper ID 20: Stijn Pletinckx, Geert Habben Jansen, Arjen Brussen and Rolf van Wegberg “Cash for the Register? Capturing Rationales of Early COVID-19 Domain Registrations at Internet-scale” (10:10 am-10:30 am)

4-     Paper ID 43: Nidhi Desai and Manik Lal Das DeSAN: De-anonymization against Background Knowledge in Social Networks” (10:30 am-10:50 am)

 

11:45 am – 12:00 pm

Break

12:00 pm – 1:20 pm

Session 2-A: Data science and applications (on MS Teams link A)

Papers:

1-     Paper ID 38:    Aya Nuseir, Mohammad Alsmirat, Amjad Nuseir, Mahmoud Alshbool, Mohammed Mahdi, Ahmad Alomari and Hasan Al-Balas “Building a Deep Learning Compatible Sinus Infections Medical Images Database” (12:00 pm – 12:20 pm)

2-     Paper ID 40:    Rehab Duwairi and Dalia Alzu'Bi “Detecting Regional Arabic Dialect based on Recurrent Neural Network” (12:20 pm – 12:40 pm)

3-     Paper ID 42:    Yara Alharahsheh and Malak Abdullah “Predicting Individuals Mental Health Status in Kenya using Machine Learning Methods” (12:40 pm – 1:00 pm)

4-     Paper ID 50:    Lilian D. Suárez-Riveros, Santiago Jejen-Salinas, Laura M. Patarroyo-Godoy and Conti Dante “Typification of the demand-generation relationship of Colombian electricity market and prediction of demand at an hourly-daily level based on consumption patterns.” (1:00 pm – 1:20 pm)

 

Session 2-B: Security, Privacy, and Digital Forensics (on MS Teams link B)

Papers:

1-     Paper ID 46:    Siwar Kriaa and Yahia ChaabaneSecKG: Leveraging attack detection and prediction using knowledge graph” (12:00 pm – 12:20 pm)

2-     Paper ID 48:    El-Hacen Diallo, Omar Dib and Khaldoun Al Agha “An Improved PBFT-based Consensus for Securing Traffic Messages in VANETs” (12:20 pm – 12:40 pm)

3-     Paper ID 52:    Mohammed Abutaha, Mohammad Ababneh, Sherenaz Al-Haj Baddar and Khaled Mahmoud “URL Phishing Detection using Machine Learning Techniques based on URLs Lexical Analysis” (12:40 pm – 1:00 pm)

4-     Paper ID 70:    Raghad Al-Syouf, Basheer Al-Duwairi and Ahmad Shatnawi “TOWARDS A SECURE WEB-BASED SMART HOMES” (1:00 pm – 1:20 pm)

 

 

1:20 pm – 1:30 pm

Break

1:30 pm – 2:30 pm

Keynote Addresses:

DR. JAGANNATHAN SARANGAPANI, Direct Error Driven Deep Learning for Big data Classification (on MS Teams link A)

2:30 pm – 2:45 pm

Break

2:45 pm – 3:45 pm

Session 3-A: Data science and applications (on MS Teams link A)

Papers:

1-     Paper ID 57:    Arwa Okaidat, Shatha Melhem, Heba Alenezi and Rehab Duwairi “Using Convolutional Neural Networks on Satellite Images to Predict Poverty” (2:45 pm- 3:05 pm)

2-     Paper ID 74:    Kostas Kolomvatsos and Christos Anagnostopoulos “Landmark based Outliers Detection in Pervasive Applications” (3:05pm -3:25pm)

3-     Paper ID 119:  Manar Al Bataineh, Tasneem Al Mallah, Wail Mardini, Sahil Imtiyaz, Yaser Khamayseh and Muneer Bani Yassein “Four-Cycles Delay-Efficient RPL-based Routing Approach for IoT Applications” (3:25 pm – 3:45pm)

 

Session 3-B: Security, Privacy, and Digital Forensics / Internet of Things (on MS Teams link B)

Papers:

1-     Paper ID 91:    Lojin Bani Younis, Safa Swedat and Ahmad Alzu'Bi “Forensics Analysis of Private Web Browsing Using Android Memory Acquisitio” (2:45 pm- 3:05 pm)

2-     Paper ID 110:  El-Hacen Diallo, Omar Dib, Nicola Roberto Zema and Khaldoun Al Agha           “When Proof of Work (PoW) based blockchain meets VANET environments” (3:05pm -3:25pm)

3-     Paper ID 117:  Rawaa Al-Quraan and Abdallah Alma'Aitah       “A Secure Switch Migration Scheduling based on Prediction for Load Balancing in SDN” (3:25 pm – 3:45pm)

 

Day 2: Tuesday, May 25, 2021

8:15 am – 9:15 am

Keynote speaker: DR. PAOLO ROSSO, Talk Title: Detecting fake news and profiling fake news spreaders and conspiracy propagators (on MS Teams link A)

9:15 am – 9:30 am

Break

9:30 am – 10:50 am

Session 1-A: Internet of Things (on MS Teams link A)

Papers:

1-     Paper ID 9: Sofiane Hamrioui, Upasana Dohare and Daya K. Lobiyal           “A New Routing Algorithm based on Devices Cooperation for better QoS within IoT” (9:30 am -9:50 am)

2-     Paper ID 78: Olga Jodelka, Christos Anagnostopoulos and Kostas Kolomvatsos        “Adaptive Novelty Detection over Contextual Data Streams at the Edge using One-class Classification” (9:50 am -10:10 am)

3-     Paper ID 92: Mais Tawalbeh, Muhannad Quwaider and Lo’ai Tawalbeh “IoT Cloud Enabeled Model for Safe and Smart Agriculture Environment” (10:10 am -10:30 am)

4-     Paper ID 122:  Muneer Bani Yassein, Haneen Shahada Al-Nassan, Wail Mardini and Yaser Khamayseh “An optimal (BO, SO) Values for Different Arrival Rates IEEE 802.15.4/ LR-WPAN” (10:30 am -10:50 am)

 

Session 1-B: Software and Web Engineering (on MS Teams link B)

Papers:

1-     Paper ID 85: Ziad Al-Sharif, Wafa Abdalrahman and Clinton Jeffery  “Encoding Test Cases using Execution Traces” (9:30 am -9:50 am)

2-     Paper ID 89: Diego Cardoso and Cláudia Werner “Systematic Mapping on Software Reuse Teaching” (9:50 am -10:10 am)

3-     Paper ID 94: Zhitao Feng, Mingliang Hou, Huiyang Liu, Mujie Liu, Achhardeep Kaur, Falih Gozi Febrinanto and Wenhong Zhao           SmartColor: Automatic Web Color Scheme Generation Based on Deep Learning” (10:10 am -10:30 am)

4-     Paper ID 113:  Shutong Song, Fadi Wedyan and Yaser Jararweh “Empirical Evaluation of Energy Consumption for Mobile Applications” (10:30 am -10:50 am)

10:50 am – 12:00 pm

Break

12:00 pm – 1:20 pm

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12:00 pm – 1:20 pm

Session 2-A: Cloud and High Performance Computing/ Multimedia, Computer Vision and Image Processing (on MS Teams link A)

Papers:

1-     Paper ID 100:  Arthur Chevalier, Eddy Caron, Anne-Lucie Vion and Noëlle Baillon “Heuristic for license-aware, performant and energy efficient deployment of multiple software in Cloud architecture” (12:00 pm – 12:20 pm)

2-     Paper ID 49: Qanita Bani Baker and Ala’a Abu Qutaish “Evaluation of Segmentation Techniques for Histopathological Images for Breast Cancer Detection” (12:20 pm – 12:40 pm)

3-     Paper ID 83: Hilal Naimi, Amelbahahouda Adamou-Mitiche and Lahcene Mitiche “Hybrid Thresholding Lifting Dual Tree Complex Wavelet Transform with Wiener filter for quality assurance of medical image” (12:40 pm – 1:00 pm)

4-     Paper ID 102:  Ismail Kich, El Bachir Ameur, Youssef Taouil and Amine Benhfid “Image Steganography Scheme Using Dilated Convolutional Network” (1:00 pm – 1:20 pm)

 

Session 2-B: AI and Machine Learning (on MS Teams link B)

Papers:

1-     Paper ID 37: Aya Nuseir, Amjad Nuseir, Mohammad Alsmirat, Mahmoud Alshbool, Mohammed Mahdi and Hasan Al-Balas  “Performance of Different Non-Neural-Network-Based Methods in Sinus Diseases Classification” (12:00 pm – 12:20 pm)

2-     Paper ID 45: Umer Farooq “Efficient FPGA Routing using Reinforcement Learning” (12:20 pm – 12:40 pm)

3-     Paper ID 66: Mohammed Aljarrah, Mo’ath Zyout and Rehab Duwairi “Arabic Handwritten Characters Recognition Using Convolutional Neural Network” (12:40 pm – 1:00 pm)

4-     Paper ID 72: Mohammad Al Rousan “Recognition of Arabic Braille Language Using  Polynomial Classifier” (1:00 pm – 1:20 pm)

 

1:20 pm – 1:30 pm

Break

1:30 pm – 2:30 pm

Session 3-A: Information Systems (on MS Teams link A)

Papers:

1-     Paper ID 19: Yousef Shaheen, Rahmeh Ibraheem and Aseel Elian “Clients Acceptance towards Mobile Banking Application in Jordan Based on TAM Model” (2:45 pm – 3:05 pm)

2-     Paper ID 32: Shatha Melhem and Ahmad Al-Aiad “Patient care classification using machine learning techniques” (3:05 pm – 3:25 pm)

3-     Paper ID 33     Qusai Abuein, Mothanna Almahmoud and Omar Elayan   “Improving QS Rank Based on The Classification of Authors Research Collaboration Using Machine Learning Techniques” (3:25 pm – 3:45 pm)

Session 3-B: AI and Machine Learning (on MS Teams link B)

Papers:

1-     Paper ID 80: Saeed Shurrab, Abdulkarem Almshnanah and Rehab Duwairi “Tool Wear Prediction in Computer Numerical Control Milling Operations via Machine Learning” (2:45 pm – 3:05 pm)

2-     Paper ID 86: Baha A. Alsaify, Mahmoud M. Almazari, Rami Alazrai and Mohammad I. Daoud         “Exploiting Wi-Fi Signals for Human Activity Recognition” (3:05 pm – 3:25 pm)

Paper ID 88: Rami Alazrai, Ali Awad, Baha A. Alsaify and Mohammad I. Daoud “A Wi-Fi-based Approach for Recognizing Human-Human Interactions” (3:25 pm – 3:45 pm)

Day 3: Wednesday, May 26, 2021

8:00 am – 9:40 am

Session 1-A: Information Systems (on MS Teams link A)

Papers:

1-     Paper ID 47: Esraa Mugdadi and Ahmad Al-Aiad “Prediction Alzheimer's disease from MRI images using deep learning” (8:00 am – 8:20 am)

2-     Paper ID 53: Khalid Alkhatib, Ahmad Al-Aiad, Mothanna Almahmoud and Omar Elayan “Credit Card Fraud Detection Based on Deep Neural Network Approach” (8:20 am – 8:40 am)

3-     Paper ID 58: Moath Alzyout, Emran Al-Bashabsheh, Hassan Najadat and Ahmad Alaiad “Sentiment Analysis of Arabic Tweets about Violence Against Women using Machine Learning” (8:40 am – 9:00 am)

4-     Paper ID 76: Theocharis Koukaras and Kostas Kolomvatsos “Proactive Data Allocation in Distributed Datasets based on an Ensemble Model” (9:00 am – 9:20 am)

5-     Paper ID 90: Hassan Najadat, Saeed Shurrab, Yazan Shannak, Abdulkarem Almshnanah and Huthaifa Khazaleh “Attitudes evaluation toward COVID19: an Application of Sentiment Analysis and Latent Dirichlet Allocation” (9:20 am – 9:40 am)

 

Session 1-B: Electronics and Communication Systems (on MS Teams link B)

Papers:

1-     Paper ID 68: Kaouther Boumalek, Malek Benslama and Skander Aris “The influence of the operating laser wavelengths on Doppler effect in LEO Optical satellite constellation” (8:00 am – 8:20 am)

2-     Paper ID 84: Areen Atrouz, Mohammad Shurman and Abdallah Alma’aitah “Cooperation-based Interference Mitigation inHeterogeneous Cloud Radio Access Networks without Requiring CSI” (8:20 am – 8:40 am)

3-     Paper ID 96: Manel Khelifi, Ali Lahreche, Ismail Grine and Ahmed Alioua      “EH-GPSR: An Energy Harvesting Protocol for IoT-based Wireless Sensor Networks” (8:40 am – 9:00 am)

4-     Paper ID 111: Osama Al-Khaleel, Selcuk Baktir and Alptekin Kupcu “FPGA Implementation of an ECC Processor Using Edwards Curves and DFT Modular Multiplication” (9:00 am – 9:20 am)

5-     Paper ID 126:  Saja Alquran and Mahmoud Khodeir            Realistic “Secrecy Outage Performance for Underlay Cognitive Radio Networks Using MIMO Systems with EH and TAS” (9:20 am – 9:40 am)

9:40 am – 10:00 am

Break

10:00 am – 11:40 am

Session 2-A: Information Systems/ Health informatics (on MS Teams link A)

Papers:

1-     Paper ID 104:  Hala Abushamleh, Narmeen Alhyari and Abdallah Qusef “The Intention to Use E-wallet During Covid-19  Pandemic in Jordan” (10:00 am – 10:20 am)

2-     Paper ID 118: Fatima K. Abu-Akleek and Abdallah Alma'Aitah “Information Freshness and System Performance Trading-off” (10:20 am – 10:40 am)

3-     Paper ID 55: Qanita Bani Baker, Dalya Al.Nore and Anood Alguzo “Forecasting Dengue Fever Using Machine Learning Regression Technique” (10:40 am – 11:00 am)

4-     Paper ID 61: Qanita Bani Baker, Maram Gharaibeh and Yara Al-Harahsheh     “Predicting Lung Cancer Survival Time Using Machine Learning and Deep Learning Techniques” (11:00 am – 11:20 am)

5-     Paper ID 108:  Heider Wahsheh and Mohammed Al-Zahrani “Secure and Usable QR Codes for Healthcare Systems: The Case of Covid-19 Pandemic” (11:20 am – 11:40 am)

 

Session 2-B: AI and Machine Learning / Natural Language Processing and Applications (on MS Teams link B)

Papers:

1-     Paper ID 105: Qusai Ismail, Eslam Al-Sobh, Sarah Al-Omari, Tuqa Bani Yaseen and Malak Abdullah “Using Machine Learning Algorithms to Predict the State of Financial Inclusion in Africa” (10:00 am – 10:20 am)

2-     Paper ID 109: Mohammad I. Daoud, Yara Alrahahleh, Samir Abdel-Rahman, Baha A. Alsaify and Rami Alazrai “COVID-19 Diagnosis in Chest X-ray Images by Combining Pre-trained CNN Models with Flat and Hierarchical Classification Approaches” (10:20 am – 10:40 am)

3-     Paper ID 114: Rachid Alika, El Mehdi Mellouli and El Houssaine Tissir “Adaptive Higher-Order Sliding Mode Control Based Fuzzy Logic T-S for Lateral Dynamics of Autonomous Vehicles” (10:40 am – 11:00 am)

4-     Paper ID 120: Alanoud Alguzo, Ahmad Alzu'Bi and Firas Albalas “Masked Face Detection using Multi-Graph Convolutional Networks” (11:00 am – 11:20 am)

5-     Paper ID 123: Faisal Abdullah, Mahmoud Al-Ayyoub, Ismail Hmeidi and Nouh Alhindawi “A Deep Learning Approach To Classify and Quantify The Multiple Emotions of Arabic Tweets” (11:20 am – 11:40 am)

11:40 am – 12:00 pm

Break

12:00 pm – 1:20 pm

Session 3-A: The International Symposium on Advanced Intelligent Systems for Cybersecurity (on MS Teams link A)

Papers:

1-     Paper ID 132:  Pankaj Mendki  “Securing Cloud Native Applications Using Blockchain” (12:00pm-12:20 pm)

2-     Paper ID 133: Wafaa Al-Kahla, Ahmed Shatnawi and Eyad Taqieddin “A Taxonomy of Web Security Vulnerabilities” (12:20pm-12:40 pm)

3-     Paper ID 137: Karan Kumar Singh, Radhika B S and Shyamasundar R K “SEFlowViz: A Visualization Tool for SELinux Policy Analysis” (12:40pm-1:00 pm)

4-     Paper ID 138: Amjad Bashayreh, Nida’a Alsalman and Ahmad Alzu'Bi “Alive+: A Private Cloud Messaging System for Android Devices” (1:00pm-1:20 pm)

 

Session 3-B: The International Workshop on Future Data Science Systems/ The First International Symposium on Innovation in AgriFoodTech / International Workshop on Artificial Intelligence of Things: Architectures and Applications / Mowjaz Multi-topic Labelling Task (on MS Teams link B)

Papers:

1-     Paper ID 140: Zarzour Hafed, Bashar Alshboul, Mahmoud Al-Ayyoub and Yaser Jararweh “Sentiment analysis based on deep learning methods for explainable recommendations with reviews” (12:00pm-12:20 pm)

2-     Paper ID 131:  Yara Rashed, Seba Alkafri, Mariam Reda, Rawan Suwwan and Tamer Shanableh “Classifying Plant Diseases Using Deep Learning” (12:20pm-12:40 pm)

3-     Paper ID 136: A. Rahman Yateem and Abdallah Alma'Aitah “A Probability Based Topology Control Algorithm For WSN-based-IoT” (12:40pm-1:00 pm)

4-     Dr. Mahmoud Al-AyyoubMowjaz Multi-topic Labelling Task” (1:00pm-1:20 pm)

1:20 pm – 1:30 pm

Closing notes (on MS Teams link A)